![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_0741a9530f044f01b8b3a7c77865e49d~mv2_d_2600_1667_s_2.jpg/v1/fill/w_1920,h_1231,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_0741a9530f044f01b8b3a7c77865e49d~mv2_d_2600_1667_s_2.jpg)
Персональний сайт учителя інформатики та математики
кз "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 47
Маріупольської міської ради Донецької області"
Реви Олени Сергіївни
Мій досвід
Проблема, над якою я працюю: "Створення освітніх веб-ресурсів на уроках інформатики"
Актуальність
В умовах масової комп’ютеризації та інформатизації всіх сфер життя та інтеграції України в світовий інформаційно-освітній простір важливого значення набуває ефективне використання інформаційно-комунікаційних технологій у сфері освіти. Суттєва роль при цьому належить веб-технологіям, які швидко проникають в усі сфери суспільства, в тому числі і в освіту, мета якої забезпечити перехід від індустріального суспільства до інформаційно-технологічного через новаторство у навчанні, вихованні та науково-методичній роботі. Упровадження веб-технологій у систему освіти прискорить перехід України до інформаційного суспільства та забезпечить отримання нею гідного місця у світовому просторі. Зростаючу роль використання інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема і веб-технологій, у навчально-виховному процесі висвітлюють українські дослідники Н.В.Апатова, М.І.Жалдак, Н.В.Морзе, І.О.Теплицький, М.І.Шкіль та ін., підкреслюючи, що зміна та удосконалення змісту освіти і навчання відбувається в різних напрямах, значущість яких змінюється з розвитком процесу інформатизації суспільства. Зокрема, зазначається, що реформування системи освіти в Україні оголошене пріоритетним завданням держави і передбачає якісні зміни освітніх технологій на базі інформаційних технологій.
Теоретичні дослідження проблеми
Про важливість і необхідність упровадження веб-технологій у сферу освіти зазначено в низці нормативних документів. В указі Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні» від 4 липня 2005 вказується, що необхідно забезпечити ефективне використання інформаційних, зокрема мультимедійних та електронних засобів навчання, створення мережі інформаційного забезпечення сфери освіти, запровадження методів інтерактивного навчання. Кабінет Міністрів України 7 грудня 2005 року прийняв постанову про затвердження Державної програми «Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці» на 2006-2016 роки, в якій безпосередньо вказується на необхідність упровадження інформаційно- комунікаційних технологій, зокрема веб-технологій, у сферу освіти.
Веб-простір доцільно розуміти як інформаційну складову локальної або глобальної мереж, за допомогою якої здійснюється використання веб-ресурсів (текстових, графічних, звукових, відеоресурсів), що зв’язані між собою гіпертекстовими зв’язками. Коли мова йде про використання освітніх веб-ресурсів, тоді має місце застосовування терміну «освітній веб-простір».
На сьогодні веб-технології найкраще реалізовано в мережі Інтернет, яка охоплює більш, ніж 150 країн світу. В Україні початком використання веб-технологій можна вважати 1992 рік, коли відбулася офіційна реєстрація домену UA. Станом на лютий 2016 р. загальна кількість зареєстрованих доменів у територіальному домені UA складала близько 2 390 197.
З часу своєї появи і до сьогодні веб-технології зазнали значних змін. Наприкінці 2005 року з’явився термін «Веб 2.0» (веб-технології другого покоління), який було запропоновано використовувати для всієї сукупності прогресивних тенденцій у розвитку веб-технологій. За останніми даними в Україні веб-простір мережі Інтернет використовують 14,6% населення, в середньому по Європі – 48,5%, у світі – 23,5%.
Формування єдиного освітнього простору загальноосвітніх навчальних закладів у 21 столітті направлено на поліпшення якості освіти в умовах розвитку інформаційного суспільства та конкурентоспроможної економіки. Досягти цієї мети можна за умови створення освітніх інформаційних електронних ресурсів, оволодіння педагогами інформаційно-комунікаційних технологій на рівні європейських стандартів, підготовки учнів до використання інформаційно-комунікаційних технологій у вирішенні життєвих практичних завдань, забезпечення доступу до якісної освіти через впровадження дистанційного навчання, розвиток освітніх порталів, забезпечення комп'ютерним та комунікаційним обладнанням загальноосвітніх шкіл. Наявні на даний момент в Україні загальнонаціональні ресурси IT-інфраструктури цілком достатні для застосування нових веб-технологій в освіті.
За прогнозом експертів, з розвитком «хмарних» обчислень, до кінця 2016 р. більше 50% найбільших світових компаній будуть зберігати важливу інформацію про своїх клієнтів і користувачів в «хмарних» сховищах, розміщених в системах зовнішніх провайдерів (тобто не на власних серверах). Дана тенденція буде обумовлена можливістю економії на ІТ-витратах.
Такі тенденції стрімкого розвитку інформаційно–комунікаційних технологій, а саме хмарних сервісів, стають провідними у вирішенні ряду проблем загальної середньої освіти. Тому, запровадження хмароорієнтованих навчальних середовищ загальноосвітніх навчальних закладів дадуть можливість створити віртуальні управлінські та навчальні структури, які забезпечать не тільки необмежений доступ до електронних освітніх ресурсів та створять новітні середовища навчання, а створять нові технології організації навчальної діяльності, комунікації тим закладам, де немає відповідних потужних ІТ–підрозділів та матеріально-технічних ресурсів.
Новітні технології такі, як веб, віртуальні, хмарні радикальним чином змінюють імідж навчальних закладів, навчально-виховний процес, природу освіти та її доступність.
Завдяки зростанню популярності хмарних сервісів, для навчальних закладів з’являються нові можливості організації навчально-виховної діяльності, що забезпечується впровадженням «віртуальних навчальних кабінетів», «віртуального документообігу», організацією самостійної роботи та дистанційного навчання учнів.
Практична значущість опиту, наукова основа
Використання сучасних веб-технологій дає змогу суттєво удосконалити систему освіти, тому подальша інформатизація освіти розвивається і буде розвиватися з обов’язковою орієнтацією на веб-технології. Проте, впровадження сучасних веб-технологій у сферу освіти стримується низкою психолого-педагогічних та матеріально-технічних проблем, вирішення яких можливе за умов спільної діяльності держави та працівників освіти.
Як засіб використання освітніх веб-ресурсів розглянемо технологію Веб 2.0, застосування якої ефективно впливає на процес навчання та засвоєння навчального матеріалу, сприяє формуванню навичок самостійної діяльності, дає змогу організовувати індивідуальну та групову роботу учнів. Проаналізувавши основні соціальні сервіси технології Веб 2.0, можна зробити висновок, що доцільно використовувати такі соціальні сервіси Веб 2.0 як соціальні пошукові системи, системи збереження посилань, системи створення веб-журналів, системи вікі-енциклопедій, системи збереження мультимедійних веб-ресурсів. Використання одного окремого сервісу, як правило, недостатньо. Потрібно комплесно використовувати соціальні сервіси технології Веб 2.0 для досягнення бажаного навчального ефекту. Комплексне використання сервісів технології Веб 2.0 можна організувати в межах власного сайту.
На мою думку, доцільно використовувати такі соціальні сервіси:
- системи створення веб-журналів (блоги);
- хмарні технології;
- сайти вчителів.
Веб-журнал (блог) – це сайт, основний зміст якого постійно оновлюється новими записами, які можуть містити символьні, графічні, звукові та відео дані, і відображається у хронологічному порядку.
Хмарне сховище – модель онлайн-сховища, в якому дані зберігаються на численних розподілених в мережі серверах. Дані зберігаються і обробляються в так званій хмарині, яка представляє собою один великий віртуальний сервер. Фізично ж такі сервери можуть розташовуватися віддалено один від одного географічно, аж до розташування на різних континентах. Користувачеві надається в користування до 5 Гб вільного місця (це досить багато). Сховище OneDrive володіє інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом (зовнішнім виглядом), зручний в експлуатації (дані можна структурувати на свій смак і як вам зручно). Ще однією перевагою використання OneDrive є надання послуги Office 365 – це безкоштовний, ліцензійний, онлайновий пакет програм Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Календар. Також сховище на OneDrive може бути доступно користувачеві на різних пристроях: домашній ПК, робочий ПК, ноутбук, планшет, сматрфон при наявності доступу до мережі.
Персональний сайт учителя – це сайт, на якому висвітлюються новини для учнів, матеріали до уроків, інформація про власника сайту та ін.
Провідна ідея досвіду, технологія досвіду,
психологічні особливості учнів
Будучи класним керівником 5-го класу я зіткнулася з проблемою розсіяної уваги у підлітків молодшого віку, а саме, неуважність запису домашнього завдання, а іноді і зовсім відсутність його запису. Тому я створила свій персональний блог (http://es-school47.blogspot.com/) для того, щоб висвітлювати домашні завдання. Також на блозі висвітлюються відомості для батьків: запрошення на батьківські збори та план проведення на канікули. Висвітлення домашнього завдання допомагає і в дистанційному навчанні під час карантину, чи при тривалій хворобі учнів, або перебуванні учнів на змаганнях.
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_dc4417b324ad4ea090da3b22a86e6ec1~mv2.jpg/v1/crop/x_2,y_84,w_1322,h_918/fill/w_600,h_417,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_dc4417b324ad4ea090da3b22a86e6ec1~mv2.jpg)
Головна сторінка
Також за допомогою свого блогу я працюю на уроках інформатики в профільній школі та в основній школі за новим державним стандартом. Ще однією технологією, якою я користуюсь, є технологія хмарного сховища. За допомогою хмарних технологій мною було створено середовище, де розміщені всі практичні завдання до уроків, а також додаткові матеріали для виконання роботи на уроці.
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_6ca93cb8b40c4429aeecd3bc3dde179e~mv2.jpg/v1/fill/w_597,h_490,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_6ca93cb8b40c4429aeecd3bc3dde179e~mv2.jpg)
Сторінка Інформатика
Як учні користуються блогом? Учні сідають за комп’ютери для виконання практичного завдання, через сайт школи заходять на мій блог, переходять на сторінку «Інформатика» та переходять за посиланням. Наприклад, учні 10-А класу, натиснувши на посиланням, переходять до сховища сховища, де розміщені файли для виконання практичної роботи на уроках інформатики академічного рівня.
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_5c99dbe98e29439eac464991c93d3fdb~mv2.jpg/v1/crop/x_2,y_0,w_1361,h_651/fill/w_600,h_287,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_5c99dbe98e29439eac464991c93d3fdb~mv2.jpg)
Файли для роботи 10 класу академічного рівня
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_943b1889a4a14cf5a0f57cba1ae5f75e~mv2.jpg/v1/crop/x_0,y_0,w_1366,h_654/fill/w_471,h_226,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_943b1889a4a14cf5a0f57cba1ae5f75e~mv2.jpg)
Файли до теми 1
"Текстовий процесор"
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_691c5ce66ee949658c320fac2cf27915~mv2.jpg/v1/crop/x_0,y_0,w_1366,h_648/fill/w_478,h_227,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_691c5ce66ee949658c320fac2cf27915~mv2.jpg)
Файли до роботи на уроці 1: теоретична частина, практичне завдання
Цього року в умовах реалізації нового державного стандарту середньої освіти виникали труднощі з викладанням інформатики у 8-х класах, так як підручники надійшли до навчальних закладів в кінці жовтня. На сайтах видавництв викладені електронні версії підручників для 8-х класів з інформатики, тому я вирішила систематизувати пошук підручників і розмістила ці підручники у своєму сховищі даних OneDrive, та створила посилання для учнів і протягом двох місяців користувались електронними версіями підручників. Тому проблема забезпеченості підручниками інформатики відпала.
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_851f1e34a19d490b9df7cd093dfd3217~mv2.jpg/v1/crop/x_2,y_0,w_1361,h_651/fill/w_594,h_284,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_851f1e34a19d490b9df7cd093dfd3217~mv2.jpg)
Підручники з інформатики у сховищі OneDrive
На сторінці корисних посилань у своєму блозі розміщені посилання на програми батьківського контролю. Ці програми блокують доступ до шкідливих сайтів та блокують можливість переглядати заборонені відео дітям. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів, методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів.
У своїй роботі я використовую також технології веб-квесту. Мною створений веб-квест для 9 класу з теми «Комп’ютерна графіка» під назвою «Рекламный плакат "Школа будущего первоклассника"», бінарний урок-подорож для 5 класу «Подорож книгою джунглів». Повну інформацію про ці уроки можна отриматити на моєму сайті, на сторінці «Архів документів», де можна завантажити всі матеріали.
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_d6163e417ef242ce82522dddb586617f~mv2.jpg/v1/fill/w_600,h_315,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_d6163e417ef242ce82522dddb586617f~mv2.jpg)
Веб-квест «Рекламный плакат "Школа будущего первоклассника"»
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_144a6a190a9c42819c6b7365568ef893~mv2.jpg/v1/crop/x_0,y_67,w_1680,h_815/fill/w_598,h_290,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_144a6a190a9c42819c6b7365568ef893~mv2.jpg)
Урок-подорож «Книгою джунглів»
Під час впровадження освітніх веб-ресурсів на уроках інформатики та бінарних уроках, підвищується мотивація учнів до самостійної роботи, удосконалюються навички групової та парної роботи, сприяє висловлюванню особистої думки.
Використання хмарних технологій дає змогу учням створювати власні електронні портфоліо. Тобто всі роботи, які учні виконують в класі та вдома знаходяться в одному зручному місці – на хмарному сервері.
Прагнучі систематизувати нароблений матеріал, нещодавно створила персональний сайт та використовую його в навчальному процесі. На сайті також розміщені матеріали для практичних робіт на уроках.
На сторінці Новини розміщена актуальна інформація для учнів, а також календар подій.
Іноді, при виконанні домашніх завдань, учням необхідна допомога, яку не всі батьки в змозі надати. Тому на сайт я додала можливість спілкування з учителем – міні-чат. Підлітки добре володіють сучасними технологіями, тому вони швидко освоїли нове введення. За допомогою чату учні можуть задавати питання та передавати файли. Повідомлення про питання до вчителя надходить безпосередньо на мій телефон і якщо є доступ до інтернету, то я одразу зможу відповісти, а якщо доступ до інтернету немає, то я зможу відповісти через деякий час, коли підключусь до інтернету. Чат відображається на кожній сторінці сайту.
Кожному учню щоденник потрібен для запису домашнього завдання, запису подяк, зауважень та оцінок. Але, нажаль, не всі отримані оцінки доходять до відома батьків, тому що учні бояться, що їх будуть сварити батьки, і не приносять щоденники на виставлення не дуже добрих оцінок. Але цьому постало питання, як довести до відома батьків оцінки своєчасно? Перший мій опит був – це електронне освітнє середовище «Щоденник.ua», де я була куратором школи. Але на сьогодні в нашій школі цей проект не використовується. Тому проаналізувавши декілька сервісів, відкрила для себе сайт «Мої знання», який є складової всеукраїнського проекту «КУРС:Освіта». За допомогою цього сайту учні мають змогу:
-
На сторінці «Стена» – переглядати новини свого класу, наприклад, зміна розкладу, плани на канікули, оголошення про екскурсії тощо;
-
На сторінці «Щоденник» розміщена інформація про домашні завдання, при цьому домашнє завдання може бути як загальне для усього класу, так і персональне для деяких учнів. Вигляд сторінки можна змінювати: на весь тиждень або на день;
-
На сторінці «Розклад» висвітлюється актуальний розклад занять на поточний тиждень;
-
На сторінці «Журнал» учні та їх батьки можуть передивлятися оцінки за місяць. Всі оцінки подані у вигляді таблиці – рядки – це назви предметів, а стовпці – числа.
Тому батьки мають змогу контролювати успішність учнів. Кожен учень отримує логін і пароль, за якими може авторизуватися на сайті і переглядати свої оцінки, причому оцінки інших учнів він бачити не може. Ця програма має різні інтерфейси для учнів, вчителів і куратора школи.
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_919dd15794c346958571a1d50a2377cb~mv2.jpg/v1/fill/w_600,h_263,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_919dd15794c346958571a1d50a2377cb~mv2.jpg)
Інтерфейс учня
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_e9a414e28ef94e5c8dd47f6d331ec5ff~mv2.jpg/v1/fill/w_600,h_296,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_e9a414e28ef94e5c8dd47f6d331ec5ff~mv2.jpg)
Інтерфейс учителя
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_9142bc697ecd41f5befd4591dd51aa94~mv2.jpg/v1/fill/w_590,h_281,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_9142bc697ecd41f5befd4591dd51aa94~mv2.jpg)
Інтерфейс куратора школи
Технології Веб 2.0 – це невичерпне джерело цікавих, постійно оновлюваних сервісів, які можна використовувати в навчальному процесі. На майбутнє я планую використовувати в роботі інші сервіси Веб 2.0, наприклад: карти знань, сервіси колективного створення документів, on-line тренажери та інші.
Результативність досвіду
Використання новітніх технологій, методів та прийомів при викладанні предмету впливає на зацікавленість учнів, що призводить до підвищення якості знань та понукає до участі в олімпіадах з предмету і різноманітних предметних конкурсах.
З 2013 року учні початкової школи починають вивчення предмету «Інформатика», тому я починаю знайомити учнів комп’ютерами ще під час підготовки до школи в «Школі майбутнього першокласника». Протягом трьох занять майбутні учні знайомляться зі складовими комп’ютера, навчаються як правильно вмикати та вимикати комп’ютер, виконують логічні завдання, працюють з тренажером для миші POLI_M та клавіатурним тренажером POLI.
На базі нашої школи вже багато років існує «Літня школа» для обдарованих дітей освітнього округу № 7 і протягом чотирьох років я веду в ній заняття в секції «Інформатика-Математика». Завдяки заняттям в «Літній школі» учні розширюють свої знання з предмету, а саме учні 5-х – 7-х класів поглиблюють знання з офісних програм, а старші учні пробують створювати бази даних та перші програми. За чотири року близько 60 учні отримали сертифікати про закінчення «Літньої школи» для обдарованих дітей освітнього округу № 7 переважно з оцінкою високого рівня. Знання, отримані у «Літній школі», допомагають при участі в різноманітних предметних конкурсах. Так в 2014 році команда 9-х класів зайняла І місце в турнірі знавців інформатики серед шкіл Кальміуського району в рамках проекту «Бібліоміст – Україна». Також учні з 2015 року беруть активну участь в Міжнародному конкурсі з інформатики «Бебрас» та мають відмінні та добрі результати. В предметних олімпіадах учні займають призові місця.
Під час канікул або карантинів я проводжу семінари для вчителів нашої школи, один з яких – це «Використання хмарних технологій в роботі вчителя», інструкція зі створення сховища – додаток 3. Багато вчителів нашої школи мають свої хмарні сховища і використовують їх в роботі класного керівника або на уроках.
![](https://static.wixstatic.com/media/05ca14_2c80cd04a74a4f44b2e5f8e8d9c89c81~mv2.jpg/v1/fill/w_599,h_360,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/05ca14_2c80cd04a74a4f44b2e5f8e8d9c89c81~mv2.jpg)
Висновки
Виходячи з вищезазначеного, використання веб-технологій, хмарних технологій, групової роботи, дослідницької роботи учнів, позитивно впливає на якість знань, результати участі в предметних конкурсах. Навчальний процес повинен бути цікавим учням, треба відійти від стандартних уроків та перейти на уроки з використанням сервісів веб 2.0 або інших технологій. Можливість спілкування з учнями в позаурочний час (використання міні-чату) допомагає вчителю краще зрозуміти в яких темах в учнів виникають проблеми, як їх ліквідувати, на які питання треба звернути увагу при перевірці домашнього завдання та ін. Можливість висвітлення оцінок за допомогою сайту «Мої знання» дає змогу вчасно контролювати успішність учнів з боку їх батьків. Я вважаю це дуже сучасно і корисно. Якщо всі учителі оволодіють можливостями цього сайту – це зможе певною мірою попередити низьку успішність, а спілкування через чати – ліквідувати пробіли в знаннях.